חזרה לדף הבית חזרה לדף הבית
תפריט הוסף למועדפים תפריט צור קשר תפריט
אודות
תפריט
חברה וחינוך
תפריט
תרבות ופנאי
תפריט
ענפים ועסקים
תפריט
פנימי לחברים
תפריט
ספר מבקרים/Guest Book
לאתר שער הגולן בפייסבוק הדף שלנו בפייסבוק
כמה גשם ירד כמה גשם ירד
» חגיגות שער הגולן ה- 80
» מה בחצר
» פרוייקט תיעודי לכבוד חגיגות ה-75
» גלריית תמונות
» דמויות ויוצרים בקיבוץ
» היסטוריה
» הקיבוץ כיום
» "מכתבים מלאוקדיה"
» חדש - ישן בעריכת עודד פרקר
» כתבו עלינו בעיתון...
» יומן אישי
» יזכור
» דפי נפטרים
אודות | כתבו עלינו בעיתון...
ברכות לנורית קצירי על זכייתה במקום ה-II
בתחרות הסיפור הקצר שהתקיים בספריית מכללת כנרת בסגרת
אירועי שבוע הספר 2013

12/12/12 מזל טוב לשחר ורותם צליל
12/12/12 תאריך של פעם במאה שנה ואצלנו החגיגה בעיצומה. לפני 12 שנים בדיוק נולדו בקיבוץ התאומים רותם ושחר צליל. מזל טוב לצלילים ולכל המשפחה. האייטם מפורסם בעיתון ידיעות, 24.

"אני רוצה לתעד את האנשים בקיבוץ כמו שהם"
מאת ארנון לפיד. 17/5/2012

הצלם אדם להב הרגיש צורך לתעד את חברי קיבוץ הולדתו, שער הגולן. הוא התגבר על חשדנותם, הושיב אותם על אותו כיסא, מוארים באותה תאורה - והתוצאה: 235 דיוקנאות בתערוכה.
לצפייה בכתבה המלאה - לחצו כאן
 מפגש יהודי-ערבי בשער הגולן
מתוך אתר הקיבוצים

בכפר אחד לא ירד הרבה זמן גשם. יום אחד נאספו האנשים להתפלל לגשם, ואחד הגיע עם מטרייה, כי הוא האמין שאחרי התפילה יירד גשם. האנשים שהגיעו למפגש הידברות בשער הגולן הם אנשים עם מטריות

להמשך לחצו כאןאין כמעט ילד בישראל שלא מכיר את חמשת הילדים מ"מעשה בחמישה בלונים", או את יעל, מ"הבית של יעל", או את אופיר מ"תירס חם". מערוץ 2 באו לבדוק לבדוק האם הדמויות המוכרות קיימות במציאות.

ומי בכתבה? אלון עברי, רון עברי, יהב מרחב, לירון זוהר,
אלית רות ושחף עברי. ילדי שער הגולן, שהפכו כבר להורים בעצמם.
סמדר פלד | אולפן שישי, חדשות 2 | פורסם 04/03/11 21:13

לחצו כאן להאזנת הידיעה ששודרה בחדשות קול ישראל, רשת ב' בתאריך 26/01/2011 בשעה 20:03.
בנושא המפגש ביפיע.
(תודה לאביב לשם שהעביר לאתר) 

הקרב על שער הגולן
מתוך הספר "ללמוד מהחיים" שכתב יוסף דוריאל אשר שרת בגדוד 22 במלחמת השחרור ואשר מעלה זכרונות מהקרב בשער הגולן

לצפייה - לחצו כאן

 
בתי הקיבוץ בשער הגולן אחרי הקרב עם הסורים35 חברי שער הגולן חתמו על עצומה, התומכת בזכות האמנים לסרב ולהופיע בשטחים

נחמן גלבוע

 

לקראת החתימה על העצומה התקיים דיון בין עודד קוטלר לאורי הייטנר

 

בקיבוץ שער הגולן החליטו לא לעבור לסדר היום בעקבות עצומת השחקנים המתנגדים להופיע באריאל, ולקיים על כך דיון שבו יוכלו החברים להתבטא בנושא. "פרשת סירוב השחקנים להופיע באריאל התלקחה בתקשורת לכמה ימים", מציין אחד מיוזמי הדיון, אהוד שמיר, "ואז דעכה, ותשומת הלב של הציבור עברה לעניין לוהט אחר. זהו דפוס מוכר. המציאות והתקשורת מייצרות אירועים בקצב מהיר מאוד, ואין זמן להעמיק בשום נושא. מעירים איזו הערה, והולכים הלאה - אל הדבר המסקרן הבא. אבל הדרך הנכונה היא דווקא לעצור, להקדיש זמן ומחשבה לאירוע אחד ולנקוט עמדה".

 

35 חברי שער הגולן חתמו על עצומה, התומכת בזכות האמנים לסרב ולהופיע בשטחים / נחמן גלבוע

לקראת החתימה על העצומה התקיים דיון בין עודד קוטלר לאורי הייטנר

 

בקיבוץ שער הגולן החליטו לא לעבור לסדר היום בעקבות עצומת השחקנים המתנגדים להופיע באריאל, ולקיים על כך דיון שבו יוכלו החברים להתבטא בנושא. "פרשת סירוב השחקנים להופיע באריאל התלקחה בתקשורת לכמה ימים", מציין אחד מיוזמי הדיון, אהוד שמיר, "ואז דעכה, ותשומת הלב של הציבור עברה לעניין לוהט אחר. זהו דפוס מוכר. המציאות והתקשורת מייצרות אירועים בקצב מהיר מאוד, ואין זמן להעמיק בשום נושא. מעירים איזו הערה, והולכים הלאה - אל הדבר המסקרן הבא. אבל הדרך הנכונה היא דווקא לעצור, להקדיש זמן ומחשבה לאירוע אחד ולנקוט עמדה".

 
מנור בירמן חוזר למגרש המרצפות של שער הגולן

לחצו כאן לצפייה בכתבה המלאה מתוך אתר ספורט5

קיבוצניקים מערוץ הספורט כותבים לחגיגות ה-100: מנור בירמן
(27), בן קיבוץ שער הגולן, הוא מפיק ועורך תכניות ושידורים בערוץ הספורט. בעבר שימש כמדריך בחינוך הבלתי פורמלי במשק, מתגורר כיום בתל אביב.משחזר את ילדותו על המגרש.
"רק כאשר היית בכיתה ד' יכולת להילקח בחשבון לתפקיד מחליף ארבעת כפיסי העץ המעוטרים במספרים ולהציג את התוצאה. מכיתה ז' ומעלה היית יכול לשקר בתוצאת האורחים, ולגרום לצעקות ולעיכוב המשחק במקרה הרע". להמשך לחצו כאן
צילם: זולטן קלוגר.על הדשא

רוני מ. האס

 מתוך אתר הקיבוץ 22/7/2010

מלחמת הפקאן

שער הגולן

 
לצפייה בכתבה המקורית-לחצו כאן

בשער הגולן נטועים כ-70 עצי פקאן בפיזור אקראי ברחבי הקיבוץ, אך התוספת היפה הזאת לנוף הקיבוץ היא מעין אליה וקוץ בה. זה שבועות ניטש ויכוח בחצר שער הגולן (ומעל גבי עלון הקיבוץ), בעקבות ההצעה לכרות את עצי הפקאן, על מנת למגר את השפעתם האלרגנית, שממנה סובלים חברים שונים בקיבוץ. הצדדים טוענים טענות מכריעות בעד ונגד.

 

 

 


מסע בעקבות המלחין הנפלא והנשכח חיים ברקני

יום רביעי 26 במאי 2010 03:00 מאת: בן שלו

רק אחדים משיריו יצאו מגבולות הקיבוצים והמושבים: "ביתי אל מול גולן", "החיטה צומחת שוב" ו"את תלכי בשדה"

ברקני. צניעות בלי סוף

הניק והלינה עלו לארץ ב-1949 והתיישבו בשער הגולן. רוב המוסיקאים שחיו בקיבוצים בשנים האלה, גם אם היו אמנים נפלאים, נאלצו לעבוד בעבודה "אמיתית", אבל שער הגולן היה קיבוץ בעל תודעה אמנותית מפותחת וברקני שוחרר מעבודה פיסית (למעט גיוסים ותורנויות, מדגישה הלינה). הוא לימד קצת, אבל לא אהב את זה. את מרב זמנו השקיע בכתיבת עשרות ומאות שירים ליובלות קיבוציים, וכן בייסודה וניהולה של התזמורת שזכתה לשם "ברקנית" - תזמורת של מוסיקה קלה על טהרת נגנים חובבים מקיבוצי עמק הירדן. הוא גם היה קריקטוריסט, וציורים הומוריסטיים שלו הופיעו במשך 20 שנה במוסף סוף השבוע של "על המשמר".

להמשך הכתבה - לחצו כאןגולי אורטל-עברי מציגה: שקיות או לא להיות

היא הקימה קבוצת מנהיגות ירוקה, מובילה את ניקיון הכנרת וכשילדיה הולכים לכל-בו עם שקיות רב-פעמיות, זה מעלה חיוך על שפתיה

ערן דקל | 1/6/2010 14:12   
גוּלי אורטל-עברי (43) מקיבוץ שער הגולן, אמא לשלושה ילדים (תובל, תהל ותו) ומאמצת את דריה, נערה עולה מפרויקט נעל"ה (נוער עולה לפני ההורים; פרויקט המופעל ביוזמת משרד החינוך והסוכנות היהודית) עושה למען הסביבה משנת 2004. אורטל-עברי לא מסתפקת בפעילות במסגרת אחת בלבד. היא עובדת ברשות הטבע והגנים, פעילה בארגון "טבע נקי" ומתעדכנת ב"שינוי ירוק" וברשתות חברתיות ירוקות נוספות. אורטל-עברי היא מורה לחינוך גופני, בעלת תואר ראשון בקרמינולוגיה ובחֶברה ותואר שני בתקשורת ובטכנולוגיה בחינוך. בשנת הלימודים הקרובה היא תתחיל בלימודי הדוקטורט.

אלון עברי מספר על סבתא צ'יורה (מרים רות)
רשת ב'

לשמיעה - לחצו כאן


התנועה העיצובית המיוחדת / קרני עם, הקיבוץ  11/9/09

כמו המתפרה הקיבוצית

את חמישיית המעצבות סוגרת ליהיא קצירי מקיבוץ שער הגולן. היא התמחתה במגמה לעיצוב טקסטיל, ולפיכך התמקדה יותר בעבודה ידנית על בדים, תוך נטייה לטקסטיל מסורתי. בהשראת האקלקטיות של שוק הפשפשים, ליקטה קצירי טכניקות טקסטיל בהן היא משתמשת ליצירת שפה של מגע, מבנה וצבע. סריגה, קשירה, רקמה ושיטות שונות של צביעה והדפסה משמשים ליצירת שטיחים העוקבים אחר צורתם המסורתית של שטיחי תפילה אסלאמיים.


בהשראת הקיבוץ של פעם. עבודה של ליהיא קצירי (צילום: סשה פליט)

 

והיכן כאן הקיבוץ?

ליהיא קצירי: "לי זה מזכיר קצת את העמלנות של נשי הקיבוץ, שהיו תופרות וסורגות ומטליאות בכל זמן פנוי. גם הפשטות של העבודה נעשתה בהשראת שער-הגולן של פעם, של ילדותי. לימודי העיצוב היו בשבילי תקופה ארוכה של ניתוק והתעסקות בעצמי, ועכשיו בא לי להרגיש שאני גם קצת נותנת. אני רוצה להודות לקיבוץ שלי. שער-הגולן בשבילי היום הוא אומנם בעיקר ההורים שלי, אך אני מאוד מחוברת לנוף ולמקום, והקיבוץ תמך בי לאורך כל שנות לימודיי".

 לחצו כאן לכתבה המלאה


ראיון בתוכניתו של רזי ברקאי "מה בוער"
8/11/2009
עם רותי אשל, דגן אשל (הבן) ומיה אשל (הנכדה) בנושא אורחות חיים בקיבוץ, קייטנת הנכדים בשער הגולן ועוד.

חלק 1 - לחצו כאן
חלק 2 - לחצו כאן


כתבה בעיתון הקיבוץ על קייטנת הנכדים המתקיימת בשער הגולן
לחצו כאן לצפייה בכתבה

מיכל בן דוד מקיבוץ שער הגולן עיצבה כרזות מחפצים וציטוטים ישנים מתוצרת המשק. והתוצאה: ביקורת אוהבת, הומור לא מבוטל וניחוח נוסטלגי מענג

קרני עם-עד 
פורסם:  27.07.09, 08:43

בגיל שלושים, שנים רבות לאחר שהודתה להוריה "על שהביאוני עד הלום" (כחלק בלתי-נפרד מנאום בת-המצווה הבלתי-נמנע) מודה מיכל בן דוד גם לקיבוצה, שער הגולן, על שיצר אותה בדמותו ובצלמו.

 

המשפט "ותודה לקיבוץ שהביאני עד הלום" - הטומן בחובו לא-מעט סרקזם אבל גם אהבה וגעגוע - משמש כמוטו לסדרת עבודות, שיצרה בן דוד במסגרת עבודת הגמר שחותמת ארבע שנות לימוד תקשורת חזותית באקדמיה לעיצוב וחינוך "ויצו חיפה". בתערוכת בוגרי העיצוב הגרפי, שתינעל בתחילת אוגוסט, מציגה האמנית הצעירה 14 כרזות שמטפלות בחפצים שונים המייצגים את הוויית שער הגולן משנות החמישים עד שלהי השמונים.

 לקריאת הכתבה במלואה - לחצו כאן


לא התאבדנו למען המולדת. אז מה

חברי קיבוץ שער הגולן המתינו כמעט 60 שנה, אבל עכשיו הם מנסים להסיר מעליהם את הכתם שדבק בהם בשל נטישת הקיבוץ במלחמת השחרור. הם תובעים את עלבונם מחברה אכזרית שראתה בהם בוגדים עלובים


"הנה השירותים שפחדת לרדת אליהם, זוכרת?" שאלה אחת מחברות קיבוץ שער הגולן את חברתה, כששתיהן נכנסו לבית אבן ברחוב התשבי 16 בחיפה. בסלון הדירה ישב בעל הבית וצפה בטלוויזיה. הוא עזב את המרקע והחל להאזין לשיחה שמילאה את חלל הדירה. כל הזכויות שמורות ,"הארץ" ©
 גן חמישה בלונים

מתוך כתבה של מאיה אילה שמש: מקל, תרמיל וסיפור

"בום, טראח, מה קרה? הבלון התפוצץ הבלון ...", אין כמעט ילד בארץ שלא יודע להמשיך את "הפזמון החוזר" בספר האהוב "מעשה בחמישה בלונים", מפרי עטה של סופרת הילדים הפורייה מרים רות ("הבית של יעל", "תירס חם" ורבים אחרים). בקיבוץ שלה, שער הגולן, הקימו גן משחקים כמחווה לספר "חמישה בלונים".

"רציתי ליצור חוויה שכל ילדי שער הגולן יתחברו אליה, ומה יהיה יותר 'שער הגולן' מסיפור שהפך להיות של כולנו, שנכתב עלינו ועל חברינו ועכשיו ילדינו מספרים עלינו?", משתף אסף עברי, אדריכל הגן וקרוב-רחוק של מרים רות (סבו היה אחי בעלה של רות).

הגן הוקם ברובו מתרומת כספי שילומים של חבר הקיבוץ אלי לביא, ולכן נקרא על שמו - "גן אלי". גודל הגן כדונם, והוא תוכנן על פי רוח הספר. "העיקרון התכנוני פשוט בדיוק כמו חוט הקושר בלונים וביניהם רוח, רק שכאן במקום הרוח יש ילדים ומתקנים, ובמקום בלונים יש משטחי פעילות", מסביר עברי.

"בהתאם לסיפור יש חמישה משטחי פעילות: בלון סגול - לתינוקות, בלון צהוב - בו ילדי הקיבוץ הגדולים עורכים הופעות, בלון אדום - למכדררים, בלון ירוק - לחתונות של חברי הקיבוץ, ובלון כחול-אפור - להורים המסתלבטים. וביניהם שבילים לרולרבליידס, מתקנים גבוהים ונמוכים, נדנדות וכו'".

כמה זה עולה לנו? הכניסה לגן ללא תשלום.

פרט לגן, מזמין הקיבוץ את המשפחות לחוויות נוספות: בימי שבת (לפעמים גם בשישי, כדאי לברר מראש) מתקיימות פעילויות בחצר האדם הקדמון. הפעילויות ממחישות את חיי היום-יום בכפר הירמוכי לפני כ-8,000 שנה, ובין היתר הילדים מכינים תליון וקערה מחימר. במקום גם מוזיאון פרה-היסטורי קטן וידידותי לילדים, פינת חי, וגם בית הארחה.

איך מגיעים? הקיבוץ נמצא בעמק הירדן ליד חוף צמח, דרומית לכנרת.

   גן חמישה בלונים. צילום: סטודיו "עיצוב. קבוצה יוצרת" שער הגולן

גן חמישה בלונים. צילום: סטודיו "עיצוב. קבוצה יוצרת" שער הגולן

 מתוך: מגזין להיות משפחה

 

"ביתם אל מול גולן"
כתבה מתוך אתר Ynet:
 
 
(אמנם כתבה משנת 2006, אבל בכ"ז מעניין)
שער הגולן באתר הויקיפדיה
בתוספת מפה
 
לחצו כאן לכתבה
 
הצנחנים שלנו
פגישת מחזור גדוד 890
פלוגה א' מחזור 1958
 
הפגישה התקיימה בקיבוץ שער הגולן בשנת 1998
מכוחותינו: אליק אלון, רן מורן, דרור קצירי ועוזי כהן
 
 
 
לחצו כאן לכתבה
 
נחמד להיזכר דרך התמונות וההסברים
 
הוסף תגובה הוסף תגובה הוסף תגובה
הדפס הדפס הדפס
שלח לחבר שלח לחבר שלח לחבר
שנה גודל פונט שנה גודל פונט שנה גודל פונט
תגובות
תגובות מלחמת העצמאות שלי
05/08/2009 | חנה הראל
Site by ITdesign - בניית אתריםEtsuv. Creative Group